Bishop Paul L. Kalanda, R.I.P.

Bishop Paul Kalanda R.I.P
by

With sadness, we announce the death of Bishop Paul L. Kalanda, the Emeritus of Fort Portal Diocese.

The now Late Bishop Paul Lokiru Kalanda will be laid to rest on Friday 21st August, 2015 at Bukalasa Seminary beginning with a funeral Mass at 10:00 a.m.

Rt Rev. Lokiru Paul Kalanda was Born at Buwunde, Masaka Diocese, on 24th Feb.1927, and was ordained priest on 21st December.1957. He was appointed Bishop of Moroto on 29th November 1980 and was Consecrated Bishop on 22nd March 1981. On 28th April 1991 he was appointed Bishop of Fort Portal and was installed as Bishop of Fort Portal on 3rd Nov.1991. He retired on 15th June 2003 . He was then appointed Apostolic Administrator of Lira Diocese on 2nd Dec until 9th July 2005.
He was the first African Rector of Katigondo Major Seminary. As already stated above, he was a Missionary bishop to Moroto, Fort Portal and an Apostolic Vicar in Lira.
oooh, and a class mate and best friend of Cardinal Wamala.

Courtesy of Uganda Episcopal Conference

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us